Från Cleo till Soulution

Kan man värdera en stad efter dess dansgolv? Och hur lever man upp till Cleos storhetstid? Utelivet satte en gång i tiden Luleå på kartan. Idag satsas det på soul.

Är du under 40 och något så när bekant med Luleå har du säkert hört historier om stans glada uteliv förr om åren. Partybåten Patricia, Cleos storhetstid eller legendariska Stadspuben.

arkivbild nöjesliv

Kön ringlar lång till Stadspuben under sin storhetstid. 1999 stängdes puben.

För att inte vrida tillbaka tiden allt för mycket kan vi börja 1967 – året då just Stadspuben öppnade. Den lilla lokalen var belägen bakom dagens Elite Luleå Stadshotell, med ingång mot Norra hamn. Prägeln var engelsk och en öl kostade 4,75 kronor. Här ringlade sig kön alltid lång, ända fram till 1999 då puben stängdes efter att ha byggts om och förlorat sin intimitet.

Den verkliga historien om ett av Luleås hetaste nöjen börjar i bakvattnet av Stålverk 80-kraschen. När SAS invigde sitt första hotell i Sverige den 1 mars 1977 (idag Quality Hotel Luleå) gick staden på knäna. I ett av hotellets garage påbörjades snart bygget av en exklusiv nattklubb – och 7 november 1979 var det premiär för Cleo, ackompanjerade av Ingmar Nordströms orkester. Större än så blev det inte i Sverige på den tiden.

I början hade Cleo öppet fem dagar i veckan. Gästerna beskrevs som Sveriges snyggaste och artister från hela Sverige uppträdde. Så småningom blev det dans för den mognare publiken på torsdagar och disco för de yngre på fredagar och lördagar.

Efter några tappra försök att uppdatera klubben under 2000-talet, slog den igen 2016.

arkivbild på båten Patricia

I början av 80-talet kom ett skepp lastat med ännu mera nöje. Båten M/S Patricia (bild ovan) är legendarisk inom Stockholms krogvärld men det var i Luleå det startade.

I samband med att Luleå kommun planerade en totalrenovering av Norra hamn, tog entreprenörerna på Lillvikens fastighets AB, Jan Wikström och Jan Thurfjell, tillfället i akt. Duon ville satsa på att göra hamnen till ett nöjescentrum och i slutet av 1982 anlände det 70 meter långa fartyget.

I maj året efter arrangerades en invigningsshow där Lill-Babs var kvällens dragplåster och sommaren som följde blev en stor succé.

Men tiden i Luleå blev inte särskilt lång. Nedskärningar och begränsade öppettider efter en hård vinter satte sina spår och i slutet av 1984 puttrade fartyget vidare mot Stockholm – avvinkad av 300 personer i Norra hamn.

Sommaren 1995 började köerna ringla utanför Stadshotellet. Idén var enkel, besökarna betalade inträde till Roxy, Stadspuben, Tallkotten eller Bryggan – och fick tillgång till alla. Och Sommarmixen, eller Mixen, var också den en succé. Kändisar som Magnus Uggla och Tomas Ledin, skandaler och tusentals människor i en härlig ja, mix. Från liveband och kycklingvingar på Stadspuben, till svettigt disco på Roxy eller sofistikerat samtal på Tallkotten.

1998 sålde Maxkoncernen Stadshotellet, vilket var början på slutet för Mixen.

arkivbild från krogen Pimpinella

Stans absoluta inneklubb under 90-talet var Pimpinella (bild ovan), mitt på Storgatan, som drevs av Anders Björkén från 1987-2000. Pimpinella blev Magneto som blev Il Lardo men när handeln bankade på dörren lades restaurangverksamheten i lokalen ned.

Men idag då? Sedan hbtq-klubben Make Out lade ned för två år sedan har de renodlade uteställena lyst med sin frånvaro. Sommartid flockas folket fortfarande på Båten – eller BBB som den flytande restaurangen i Norra hamn egentligen heter. Och kanske startar en ny era när loungeklubben Soulution nu gjort entré på Varvet deli & dine.

bild på en kille med hörlurar

Hallå där...

…Andreas Wåhlström som tillsammans med Robin Lindquist håller i stans nya nattklubbs-koncept Soulution.

Hur fick ni den här idén?

– Det var när vi skulle gå ut i Luleå och insåg att det inte fanns något ställe vi vill gå till. Vi började prata om alla grymma klubbar vi varit på genom åren och såg snabbt att för oss handlade det om musiken, vårt gemensamma intresse för musik där soul, funk, disco, hiphop och RnB ligger oss väldigt varmt om hjärtat.

Hur skulle du beskriva Soulution?

– Soulution är som en after work som aldrig tar slut. Eller som hemmafesten där det blir spontandans på parkettgolvet tills grannarna kommer och knackar på. Man kan glida ner till oss direkt från jobbet eller skolan för en bit mat och stanna hela natten. Eller så kommer man lite senare och kastar sig in i vimlet och dansen med en fräsch drink i handen och en ny vän vid sin sida.

Vad har ni för ambitioner med klubben?

– Planen är att Soulution ska finnas kvar länge. Vi har båda gjort klubbar och evenemang i många år och vet att det krävs engagemang och glädje för att något sånt här ska bestå. Därför har vi inte bestämt hur ofta eller när vi kör. Det blir när vi känner att vi är sugna och har en bra idé. Eller när våra gäster ber väldigt snällt.

DELA VIA SOCIALA MEDIER

Text: Mariana Vnuk

Foto: Arkiv, privat

Logotyp