De vill ge hopp mot mobbning

Tio tjejer från Luleå har spelat in en musikvideo till låten Trasiga barn. Videon är inspelad i skolmiljön och ska uppmärksamma problemet med mobbning.

De är dansare, sångare, skådespelare mellan åldrarna sju och 19 år som medverkar i videon. Musikartisten Tindra Pantzare framför låten.

– Mobbningen visar sig olika för killar och tjejer, vi ville sätta mer fokus på den subtila mobbningen som kan vara lika jobbig som den fysiska. Videon skulle vara upplyftande och visa att i slutändan kommer de att resa sig. Tanken är att ge hopp till barn och ungdomar som drabbas av mobbning, säger hon.

Musikartisten Tindra Pantzare sjunger låten Trasiga barn som släpptes på Spotify i juni och finns nu som musikvideo.

Tindra Pantzare har själv utsatts för mobbning under mellan- och högstadiet och upplevde att det inte var så många som såg det.

Vilket råd ger du den som mobbas?

– Det enda råd som jag kan ge är att vara inte rädd att stå på dig och att det inte är fel att fråga om hjälp, även om man tror att det blir värre då.

tjejer i en skolkorridor

Musikvideon spelades in på Stadsöskolan (bild) och Kulturens hus.

Simåne Ekersund Norman stod för koreografin. Hon pluggar dansprogrammet och dansar i Exiled dance crew (när det inte är pandemi).

– Dansen är allt för mig, det är så jag är inombords, det är väldigt speciellt och jättebra att jag kan dansa här i Luleå. Det gör det mycket lättare att ha kul i skolan, säger hon.

FAKTA

DELA VIA SOCIALA MEDIER

Text: Katja Güth Laitila

Foto:

Logotyp