I sommar kommer designfestivalen Arknat, som redan hållits i i flera län i Sverige sedan starten 2017, till Norrbotten där tre spektakulära vindskydd i trä ska byggas av bland andra Sofia Ward, 23 år och Maximilian Östlund, 25 år, som båda studerar vid Luleå tekniska universitet. Ett av vindskydden placeras i Luleå på Långberget i Alvik, ett annat vid Fluggtjärnen i Piteå kommun samt det tredje på Högberget i Jävre. Alla kommer dock att ligga längs populära Solanderleden och ge vandrare möjlighet till övernattning samt bli goda exempel på hur arkitektur kan bidra till besöksnäring och upplevelser i naturen.
– Med Arknat kombinerar vi arkitektur och natur och ger framtida arkitekter och ingenjörer praktisk erfarenhet av träbyggande och lämnar efter unik arkitektur i vår vackra natur för människor att besöka och använda, säger Martin Björklund, projektledare sedan starten 2017.
– Den 9 juli anländer studenterna och nästa dag startar vi med platsbesök. Den 23 juli är det invigning och den 24 juli är det hemfärd. Under denna korta tidsram går studenterna från idé, skiss och materialhantering till att själva bygga de färdiga verken i naturen.
Arknat Norrbotten är ett samarbete mellan Arknat, Region Norrbotten via Arctic Design Center, Solanderleden, Piteå kommun och Luleå kommun. Sparbanken Nord deltar som medfinansiär av festivalen. Ambitionen är också att den lokala bygden i Alvik ska vara delaktig, exempelvis genom föreningslivet.




