Pia Westerberg-Selin kommer närmast från rollen som kommunikationsdirektör inom IKEA Industry och har tidigare haft motsvarande ledande kommunikationsuppdrag inom bland annat Tetra Pak och Sigma. Med erfarenhet från både internationella koncerner och verksamheter i förändring får hon nu ansvar för att leda och utveckla Luleå kommuns kommunikationsarbete.
– Vi hade många kvalificerade sökande till tjänsten och är mycket glada över att Pia har valt att komma till Luleå kommun. Hennes erfarenhet från internationella företag och förändringsintensiva verksamheter ger värdefulla perspektiv från näringslivet. Det stärker vår förmåga att möta den utveckling som sker i Luleå och att fortsätta bygga en kommun som är attraktiv för invånare, företag och framtida kompetens. Jag är övertygad om att Pia kommer att bidra till att stärka både vår kommunikation och vår organisation, säger Emma Breheim, biträdande kommundirektör.
Luleå står inför stora möjligheter och samhällsförändringar de kommande åren. Kommunikation spelar en viktig roll för att skapa förståelse, delaktighet och förtroende mellan kommunen, invånarna, näringslivet och andra som berörs av kommunens verksamhet.
– Luleå är en kommun som direkt fångade mitt intresse. Det som särskilt lockade mig var kombinationen av den starka utvecklingen och den bild jag fick av organisationen. Jag mötte engagerade människor, hög kompetens och en tydlig vilja att tillsammans utveckla kommunen. Det gjorde att jag kände att det här var rätt uppdrag för mig. Jag vill bidra till en kommunikation som skapar större delaktighet, stärker förtroendet för kommunen och gör det lättare för invånare att förstå och ta del av de beslut och förändringar som påverkar deras vardag, säger Pia Westerberg-Selin.

