Råneå bibliotek meröppet på helgen

Lördagsmys på bibblo med barnen? Sent hemma från jobbet och sugen på läsning? Nu drar meröppet i gång på Råneå bibliotek. Med en nyckeltagg får besökaren tillgång till lokalerna även utanför bemannad tid. Biblioteken i Gammelstad, Björkskatan, Porsön och Hertsön har erbjudit tjänsten i några år och responsen har varit positiv.

Från lördag kan du besöka Råneå bibliotek utanför de vanliga öppettiderna på helgerna genom meröppet.

Uppfräschad interiör med målade väggar och nya möbler bjuder in till mysigt häng för besökare på Råneå bibliotek. Nu är det möjligt att nyttja lokalerna även när biblioteket egentligen är stängt.

– Att blippa sig in på biblioteket på kvällen eller helgen är en speciell känsla. Biblioteket tillhör ju oss alla och nu kan Råneåborna också nyttja sitt lokala bibliotek lite oftare, säger Sofia Lundmark, enhetschef.

Den som vill besöka biblioteket utanför ordinarie öppettider ansöker om en tagg och skriver på ett avtal. Sedan är det fritt fram att besöka biblioteket för att låna och lämna tillbaka böcker i en självbetjäningsautomat, läsa tidningar, använda trådlöst nätverk och lånedatorer, skriva ut, scanna och kopiera.

Användaren behöver vara 18 år, minderåriga är välkomna med en förälder.

Biblioteket har börjat registrera besökare redan under veckan, och premiär för meröppet blir lördagen den 1 mars. Till att börja med har Råneå bibliotek meröppet under helgerna mellan klockan 10 och 22. Så småningom kommer meröppet-tiderna att utökas.

– Meröppet är en extra bonus för våra besökare. För den som vill ha personlig hjälp är det bra att veta att biblioteket fortsätter med lika mycket personal och bemannade öppettider som vanligt, säger Sofia Lundmark.

I och med premiären i Råneå erbjuder alla kommunens mindre biblioteksenheter meröppet.

– Det är vi stolta över. Vi hoppas att Råneåborna ska uppskatta den utökade servicen och att många vill registrera sig som användare, säger Sofia Lundmark och berättar att Björkskatans och Gammelstads bibliotek hittills har flest registrerade användare med cirka 500 personer vardera, strax därefter följer Hertsön och Porsön.

DELA VIA SOCIALA MEDIER

Text: Birgitta Lindvall Wiik

Foto: Therese Hedman

Logotyp