UF-företagets ljus säljs på second hand-butiken Samlat

Second hand-butiken samlat startar upp en ny del där lokala småföretagare kan sälja sina produkter. Först ut är UF-företaget Tänd ett ljus, som drivs av Jamilia Backteman och Maja Erlandsson.

De går i årskurs tre på Luleå gymnasieskolas ekonomilinje med inriktning basket.

– Det var inte självklart att vi skulle göra ljus, men vi visste att vi ville starta ett företag som på något sätt handlade om återvinning. Det är vår generation som ska agera för en hållbar utveckling, säger Jamilia Backteman och Maja Erlandsson lägger till:

– Man får göra det man kan. När man startar ett litet företag, varför inte göra gott?

Tre kvinnor står framför en hylla med ljus på.

Evelyn Lindgren, butiksansvarig på Samlat och gymnasieeleverna Jamilia Backteman och Maja Erlandsson.

Hur går produktionen till?

– Vi hade ingen erfarenhet sedan tidigare, men vi har lärt oss genom att titta på Youtube och provat oss fram gällande olika tekniker. Vi funderade på att använda oss av ljusmassa men valde sedan att använda ljusstumpar, och vi hade tur i början att redan från start få en stor säck med ljusstumpar från en kyrka. Efter det har vi fått fler ljusstumpar från kyrkor, men även samlat in från nära och kära, berättar Maja Erlandsson.

Hur har försäljningen gått hittills?

– Vi startade upp försäljningen i november, via vårt Instagramkonto. Vi kommer också att lansera en webbshop via UF inom kort. Försäljningen har gått väldigt bra, framför allt under julhandeln. Att samarbeta med en butik, som vi gör nu med Samlat är däremot ovanligt, vad vi vet är vi det enda UF-företaget här omkring som gör det, säger Jamilia Backteman.

Hur mycket tid lägger ni på ert företagande?

– För mycket, säger Maja Erlandsson med ett skratt.

Evelyn Lindgren, butiksansvarig på Samlat – hur kommer det sig att ni startar upp denna gren inom verksamheten?

– Jag är överlycklig över att vi får sälja dessa fina ljus här, det är helt i linje med vår vision om att vara en hållbar plattform och lyfta småföretagare, som kanske inte har en egen plats eller butik. En yta att få visa upp hållbar produktion, och för alla Luleåbor – att få handla hållbart i sin egen närhet.

Har du ljusstumpar hemma? Du är varmt välkommen att lämna in dem på Lumires second hand-butik Samlat, för att de sedan ska förvandlas till nya ljus i Tänd ett ljus design.

DELA VIA SOCIALA MEDIER

Text och bild: Lumire

Logotyp