”Det här företaget är mitt allt”

12 km från Råneå, omgiven av naturskön miljö, ligger historiska Melderstein herrgård. Här möter vi Katarina Thingvall som driver verksamheten med stor omsorg och kärlek.

Luleå kommun har som ambition att löpande publicera porträtt av våra lokala företagare för att dela deras inspirerande berättelser och lyfta goda exempel. Har du ett bra exempel på ett företag, en person eller organisation som gjort något spännande inom näringslivet i Luleå? Tipsa oss i formuläret längst ner på sidan Driva företag i Luleå Länk till annan webbplats.

För Katarina Thingvall betyder Melderstein Herrgård allt. I år har företaget drivits inom familjen i 30 år.

Katarina har drivit Melderstein sedan 2018, då hon tog över verksamheten från sin pappa och farbror, Göran och Gunnar Thingvall, som drivit företaget sedan 1995. Att ta över Melderstein Herrgård var inte helt självklart berättar Katarina:

Det tog ganska lång tid för mig att processa, men jag landade i att det kändes viktigt att behålla det inom familjen. Jag visste inte riktigt vad jag gav mig in på och det har varit mycket att lära sig, men eftersom jag varit här så otroligt mycket så är det mycket som faller sig naturligt.

Katarina berättar också att det var värdefullt att få stöd från sin pappa under en längre överlämningsperiod. Verksamheten på Melderstein Herrgård är i mångt och mycket densamma som under Göran och Gunnars regi – de erbjuder logi, konferens, bröllop, födelsedagsfirande och andra fester.

Det är samma typ av verksamhet, men det har blivit mer och mer under åren. Idag är det även möjligt för privatpersoner att boka boende under sommarhalvåret och vi riktar oss mot en internationell marknad på ett sätt som vi inte gjort tidigare. Vi har även öppet restaurangen för allmänheten under hela juli mellan måndag och torsdag.

I framtiden har Katarina planer på att erbjuda sina gäster fler egna aktiviteter.

Katarina tar emot många grupper som anordnar sina egna retreats.

Vi står för mat, logi och service. Exempelvis har vi en utländsk grupp som är återkommande varje år och de håller yoga i egen regi och fyller sina dagar med aktiviteter som hundspann och snöskoturer.

För att erbjuda gästerna en oförglömlig upplevelse samarbetar Katarina med lokala aktivitetsföretag, men har planer på att kunna erbjuda fler egna aktiviteter i framtiden.

Jag ser jättegärna vandringsleder i anknytning till området. Det är ett stort projekt som är svårt att dra i själv, men det hade varit fint med leder i området. Det hade inte bara gynnat mig och uppskattats av mina gäster, utan jag tror det är något som skulle gynna både invånare och andra verksamheter.

Annars ser inte Katarina utbudet av aktiviteter som en utmaning för hennes verksamhet, utan snarare kostnaden för transporter till olika aktiviteter.

Transporter är ett problem överlag. Det är exempelvis svårt för ungdomar med transport till gymnasiet och sommarjobb. För Melderstein är det ett problem då gästerna inte tar sig hit om de inte har tillgång till bil . Vi kör och hämtar våra gäster på busstationen och flyget, men de som vill resa lite friare och förlitar sig på kollektivtrafiken tar sig inte hit, utan blir kvar inne i centrum.

Andra utmaningar som Katarina upplever är kontakten med myndigheter och marknadsföring.

Som det är idag är det svårt att föra en dialog med myndigheter. Jag upplever att det är svårt att få hjälp när man ringer och att det är svårt att samverka. Sen är det en utmaning att hitta tiden för att arbeta aktivt med marknadsföring då det tar mycket tid.

Katarina skulle gärna vilja samverka med andra som erbjuder boende för att hitta ett sätt att slussa gäster vidare till Melderstein när bäddarna tar slut inne i Luleå.

Det hade varit önskvärt att hitta ett samverkansforum. Som småföretagare är det tyvärr svårt att få tid till externa aktiviteter så som branschråd och företagsfrukostar

Avslutningsvis ser Katarina ljust på framtiden och arbetar för att hitta internationella samarbetspartners och växla upp med fler grupper under vintersäsongen.

Det här företaget är mitt allt, det är en livsstil, det är min hobby, det är mitt jobb. Att få vara här och se hur mycket gästerna uppskattar det, det är det bästa.

DELA VIA SOCIALA MEDIER

Hanna Jönsson

Logotyp