Tryggt och socialt boende
Bonum-konceptet, som Riksbyggen utvecklat, fokuserar på trygghet, tillgänglighet och gemenskap. Lägenheterna är utformade utan trösklar och med hiss till alla plan, vilket gör dem anpassade för ett långsiktigt boende. Dessutom ingår en Bonumvärd som hjälper till med sociala aktiviteter och hushållsnära tjänster, vilket skapar en känsla av gemenskap bland de boende.
– Brf Årstiden planeras också nära service som butiker, rekreationsområden och goda kommunikationer, något som gör det enkelt för de boende att leva ett aktivt liv. Vi har jobbat fram superfina gemensamhetsytor, gemensamhetslokal med stor terrass, gym och bastu. Lägenheterna är ljusa med öppna och moderna planlösningar och med tilltagna inglasade balkonger som förlänger säsongerna, berättar Katrin Viltok, marknadsansvarig på Riksbyggen i Luleå.
Säljstart planeras till juni
Bygglovsansökan lämnades in i februari och om allt går enligt plan så startar försäljningen av lägenheterna i juni. Riksbyggen ser redan ett stort intresse för de 48 planerade lägenheterna som kommer säljas som bostadsrätter på två till fyra rum och kök.



