De fysiska mötesplatserna under veckan är Stadsparken, Ebeneser och Storgatan och det arrangeras även digitala aktiviteter. Bland musikframträdandena finns The Magnettes som under lördagskvällen kommer att premiärspela den officiella Luleå Pride-låten på scenen i Stadsparken.
– Vi vill ha ett öppet Luleå där alla känner sig välkomna och har rätten att vara sig själva, oavsett sexuell läggning eller könsidentitet. Det är en förutsättning för att Luleå ska vara en attraktiv plats att leva och bo på. Därför stöttar kommunen Luleå Pride. Hoppas att vi ses i Stadsparken i helgen, säger kommunalrådet Carina Sammeli.
Luleå Pride arrangeras av RFSL Luleå och norra Norrbottens län och startades 2012, då som Europas nordligaste pridefestival. Årets pridefestival blir den tionde i ordningen. Luleå kommun grundfinansierar RFSL med 700 000 kronor per år.
Hela programmet för Luleå Pride finns här. Länk till annan webbplats.