På Höstlovet har friluftsmuseet Hägnan öppet 29-31 oktober och bjuder lovlediga barn på ett historieäventyr.
– Barnen får träffa Emma år 1903. Hennes bror Johan har emigrerat och nu måste Emma göra ett val: Ska hon emigrera till Amerika till sin bror eller ska hon stanna kvar i sin tornedalska by? Tur att hon har barnen som kan hjälpa henne, säger Ida Renlund, museipedagog Hägnan.
Brev från Tornedalen
Historieäventyret är löst baserat på brev som skrevs mellan en kvinna i Kuivakangas och hennes bror omkring år 1900. Då, efter den stora svälten i slutet av 1800-talet, utvandrade många svenskar för att hitta lyckan i Amerika.
– Det är en stor del av Sveriges historia. Många blev kvar i det nya landet medan andra fick åka hem med skammen efter en kontroll vid immigrationen vid Ellis Island. Hade man exempelvis för dålig rygg ansågs man inte arbetsduglig, säger Ida Renlund.
Hjälp från barnen
Under historieäventyret ska barnen söka upp olika personer på Hägnan för att bilda sig en uppfattning om Emma borde åka eller inte. Till exempel måste de träffa sockenprästen för att få ett flyttningsbetyg. Barnen får sen rösta om Emma ska emigrera.
– Det blir stora frågor men anpassade för barn. Hur tror de att man känner om man flyttar till ett land långt bort utan att kunna språket? Och vad hade de själva valt att packa?, säger Ida Renlund.