Trafikstörningar när vägen på Bergnäset stängs

Redan nu har trafikanter på Bergnäset märkt av trafikstörningar längs Granuddsvägen och från och med måndag 31 augusti stängs vägen av för genomfart en månad framåt. Under denna avstängning hänvisas all trafik till att köra runt Bergnäset. In- och utfart till området sker under septembermånaden via Bergnäsvägen.

Anledningen till avstängningen är att vi ska gräva ur och förstärka Granuddsvägens uppbyggnad samt belägga ny asfalt från Älvbrovägen fram till korsningen mot Brantgatan.

Vi kommer även att genomföra byte av tätskikt på gång- och cykeltunneln under Granuddsvägen.

Arbetsledare Johan Narinen Selberg NCC, projektledare Lisa Wallgren och produktionsledare Angelica Nilsson från Luleå kommun samlas inför starten av markarbetet på Granuddsvägen  i höjd med Norrmejeriets lokaler på Bergnäset.

Transporter till och från Norrmejerier kommer att använda grinden på Producentvägen som in- och utfart vilket innebär att det kommer att köra tung trafik på vägar där de vanligtvis inte kör.

Var extra uppmärksam när du vistas ute i trafiken eftersom det blir nya trafikflöden i hela området under arbetstiden.

Det råder just nu begränsad framkomlighet längs Granuddsvägen på Bergnäset fram till måndag 31 augusti. Då stängs vägen helt av för trafik och trafikanterna hänvisas till in-och utfart via Bergnäsvägen. Avstängningen pågår fram till 30 september.

FAKTA

DELA VIA SOCIALA MEDIER

Text och foto: Eva Sundgren

Logotyp