De vill öka kunskapen om synskadades behov: ”Alla ska kunna leva ett självständigt liv”

Synskadades riksförbund, SRF, arbetar för att tillgängliggöra offentliga byggnader och bostäder för synskadade. Den 15 oktober har de öppet hus för att öka kunskapen om synskadades behov.

Mats Nilsson och Anna Kallin visar hur små medel kan göra stor skillnad. En smal, räfflad yta på Storgatan underlättar för synskadade.

Luleå lokalförening för synskadade är en av fyra i Norrbotten och har 60 medlemmar. Föreningen arbetar aktivt med påverkansarbete för att offentliga byggnader och bostäder ska ha anpassade lösningar för synskadade.

– Främsta syftet med föreningen är att få tillgänglighet för alla. Alla ska kunna leva ett självständigt liv, säger Mats Nilsson, ledamot i styrelsen.

Kulturens hus och Sunderby sjukhus är exempel på byggnader som föreningen besökt.

– Det ska finnas sjukhusvärdar som ska hjälpa en. Det är viktigt att det finns bemanning, säger Anna Kallin, som suttit i föreningens styrelse sedan 2016.

Föreningen har också varit på hälsocentraler för att se till så att skyltning och inckeckningsapparater är tillgängliga för synskadade, samt på Kulturens hus, berättar Mats Nilsson.

– Det vi tittar på är exempelvis att man från rullstol ska kunna nå dörröppnare och att det finns ett ledstråk för personer som använder käpp, säger han.

– Förutom det har vi också samarbetat med LLT för att få i gång utrop på bussar, säger Anna Kallin.

En ökad kunskap och förståelse för situationer som synskadade kan befinna sig i är någonting som föreningen arbetar för.

– En stor båt tar tid att ro. Det är viktigt att kunna påverka och göra det bättre för oss synskadade. I kommunala tillgänglighetsrådet sitter vi tillsammans med politiker, säger Anna Kallin.

– Under åren har vi tagit politiker på vandring genom stan där de fått prova på att gå med käpp och bindel för ögonen. Det är bra att få prova det och vi har fått bra respons. Vi upplever att de lyssnar på oss, säger Mats Nilsson.

Föreningen arbetar också för en stor sammanhållning och gemenskap bland synskadade i Luleå.

– En del träffar är för äldre personer som sitter ensamma. Vi går ut och äter på restaurang och har en onsdagsträff där vi fikar och lyssnar på en bok. Det finns också aktiviteter för personer under 65 år. Det handlar om att få ut folk i fritidsaktiviteter, säger Mats Nilsson och fortsätter:

– Jag började med karate för sju år sedan när jag var 53 år och det har gått bra. Mycket går, bara man försöker.

Den 15 oktober har föreningen öppet hus i sina lokaler på Storgatan 13 där de bjuder in allmänheten och politiker för att öka kunskapen av synskadades behov.

– Civilförsvaret kommer hålla olika utbildningar och säkerhetssenior-utbildning. Vi kommer ha en hinderbana och man kommer få prova på att gå med käpp och ögonbindel, säger Mats Nilsson.

DELA VIA SOCIALA MEDIER

Text och bild: Linda Sundström

12 oktober 2023

Logotyp