Engagerad start för workshopserien "Utveckla Luleå centrum"

Hur gör vi centrum attraktivt för besökare, tillgängligt för alla och ekonomiskt hållbart för näringslivet?
Att utveckla Luleå centrum är både ett gemensamt ansvar – och en gemensam möjlighet. Det blev tydligt när 35 anmälda samlades till den första workshopen i projektet Utveckla Luleå centrum.

Vill du som är handlare, fastighetsägare eller restauranginnehavare också delta i dessa workshops?
Anmäl dig här. Länk till annan webbplats.

Läs om det fyraåriga projektet Ett levande centrum Länk till annan webbplats. som drivs av Företagarna Luleå och där Luleå kommun är en av finansiärerna.

"Ju fler perspektiv, desto bättre", säger Helena Sjaunja, sektionschef för Landskap och Trafik på Luleå kommun, och delar ut en uppgift.

Deltagarna, som kom från olika delar av näringslivet, kommunen, studentlivet och kulturen – har alla ett gemensamt mål: att bidra till en stadskärna som är attraktiv för besökare, tillgänglig för alla och ekonomiskt hållbar.

Veronica Apelqvist, ordförande för Företagarna Luleå, hälsade välkommen tillsammans med Fredrik Hansson, kommunalråd (S).

– Vi har initierat projektet Luleå lyfter, som Jimmy Renlund projektleder. Med Utveckla Luleå centrum vill vi skapa ett mer tillgängligt, levande och attraktivt centrum – både för lokalbor och gäster.

– Jag vill betona vikten av samarbete. Ju mer vi arbetar tillsammans, desto bättre blir vårt centrum , saFredrik Hansson,

Arbetsgruppen för projektet presenterade sig, därefter inleddes workshopen av Ulf Pilerot.

– Huvudnumret under förmiddagen är att resonera om ett attraktivt centrum. Vad är egentligen ett attraktivt centrum? Vi ska fånga upp allt som sägs här i dag.

Helena Sjaunja, sektionschef för Landskap och Trafik på Luleå kommun, tog vid:

– Vi vill ha en trygg och tillgänglig stad. Det ligger mycket i de orden, och kanske har vi olika tankar om vad de betyder.

Sjaunja visade exempel på redan genomförda insatser, som nya sitt- och lekytor, pingisbord och växtlighet på Köpmantorget – ett arbete av landskapsarkitekt Alexander Morell. Sjaunja lyfte även fram "sommargatorna" och nya cykelparkeringar vid Smedjan, Timmermansgatan och Inpuls gym, som frigjort plats för fler sittytor längs Storgatan.

– Vad mer påverkar upplevelsen av staden? Kanske utbudet? Tillsammans behöver vi skapa trivsel – ibland med enkla medel. Behövs större investeringar lyfter vi det till politiken.

Arbetsgrupppen från vänster; Jimmy Rehnlund, centrumutvecklare, Helena Sjaunja, sektionschef för Landskap och Trafik på Luleå kommun, Ulf Pilerot, konsult och Jonas Vinblad von Walter, VD, LLT. Bertil Bartholdsson (V) saknas på bilden.

Luleå Lokaltrafik (LLT) är representerat i arbetsgruppen. LLT har skapat tillgänglighet för Luleåborna i hundra år, och varje dag passerar upp till 20 000 potentiella kunder kring Smedjegatan.

VD Jonas Vinblad von Walter;

– En attraktiv stad underlättar bussens resa, ökar det hållbara resandet och bidrar till ökad handel. Därför ser jag fram emot diskussionerna under workshopserien – för att få fram idéer och, förhoppningsvis, skapa något riktigt bra tillsammans.

En av dagens uppgifter var att i grupp rangordna faktorer som trygghet, tillgänglighet, väderskydd, ren luft, offentlig konst, grönytor, mötesplatser och blandad bebyggelse – samt lägga till egna förslag. Syftet var att fånga vad som kännetecknar ett attraktivt centrum utifrån deltagarnas perspektiv.

Synpunkter från representanter för bland annat Acctive Hälsocenter, Taco Bar, Filmstaden, Luleå studentkår, Fritz Olsson, Luleå Näringsliv och Luleå kommun samlades in och kommer att utgöra ett viktigt underlag för det fortsatta arbetet under hösten.

Emelie Renund, projektledare på Norrbottens Byggmästareförening, var med och rangordnade faktorer som kan påverka hur attraktivt ett centrum är – trygghet, tillgänglighet, väderskydd, ren luft, offentlig konst, grönytor, mötesplatser och blandad bebyggelse.


Lokala butiker och spännande arkitektur föreslogs

Under workshopen lyftes flera konkreta förslag fram, exempelvis;

  • Fler grönytor och offentlig konst – det skapar trivsel och gör centrum mer levande.
  • Människor i rörelse dygnet runt – tryggheten ökar när folk bor och rör sig i centrum även kvällstid.
  • Lokala butiker, inte bara kedjor – för att skapa en unik och personlig stadskärna.
  • Arkitektur som sticker ut – med Oslo som förebild, där oväntade och spännande byggnader bidrar till stadens karaktär. Samarbete med konstnärer och arkitekter – för att skapa höjd, variation och oväntade inslag i stadsbilden.
  • Kultur, nattliv, restauranger och lekplatser – lockar familjer och gör att de stannar längre, särskilt om barnen får springa av sig.
  • Isvägen är trevlig, men hur får vi folk att röra sig mellan husen i centrum vintertid?


Najib Sairzad, verksam vid Taco Bar och Kazai Kitchin, deltog i workshopen med fokus på centrumutveckling. Han lyfte utmaningar kring livemusik på Storgatan och efterlyste bättre förutsättningar och lokaler för kulturaktiviteter under sommaren.


Även studentperspektivet, att ta inspiration av kulturzoner i Stockholm och Göteborg och att utforma staden mer efter ungdomar belystes. Temadagar för olika målgrupper likt Kvantums pensionärstisdag, att utnyttja vattnet runt centrum bättre och fler pop-up-verksamheter året om för att skapa dynamik och överraskningsmoment var ytterligare förslag från grupperna.

- Vi missar en enorm ström av kunder för att kryssningsfartygen inte kan lägga till i Södra hamn. De bussas vidare direkt till Storforsen eller liknande när de lägger till vid isbrytarna, sa representanter för Acctive.

 

Helena Goding, chef för Filmstaden i Luleå, lyfte vikten av samverkan mellan företagare, restauranger och kulturliv. Hon menar att evenemang som Skyltsöndag och Kulturnatten kan bli ännu bättre om aktörerna samverkar över gränserna, under Skyltsöndag borde kulturlivet haka på. Och under Kulturnatten skulle företagare, restaurang och kaféer vara med.

Jimmy Renlund, centrumutvecklare:

– Det känns fantastiskt roligt att workshopserien är igång. Workshop nummer ett lade grunden för de kommande tillfällena. Jag hoppas på ännu större närvaro från näringslivet, och framför allt från fastighetsägare framöver.

"Vi ser fram emot att ännu fler företagare deltar"

– Det är fint att få samlas och tillsammans utforska hur vi kan göra Luleå centrum ännu mer attraktivt. Den första workshopen bjöd på många värdefulla samtal och idéer – ett starkt engagemang som bådar gott för det fortsatta arbetet. Vi ser fram emot att ännu fler företagare deltar vid kommande träffar – ju fler perspektiv, desto bättre möjligheter att skapa ett levande centrum tillsammans. Luleå kommun har en viktig roll, men det är i samverkan med näringslivet och fastighetsägare som vi verkligen kan göra skillnad. Tillsammans kan vi skapa ett attraktivt utbud, inspirerande miljöer och mötesplatser som lockar fler till centrum – året om, säger Helena Sjaunja.

Workshopen avslutades av Ulf Pilerot:

– Efter de fyra workshop-tillfällena i höst sammanfattar vi insikterna och tar fram en handlingsplan. I slutet av februari bjuder vi in till ett uppföljningsmöte om vad som går att genomföra – och vad som möjligen inte kan ske och varför. Välkomna till nästa workshop den 17 september i Ebeneser. Då talar vi om ”den tredje platsen” – den viktiga platsen mellan jobbet och hemmet som kan motverka ensamhet och social isolering.

Luleå näringslivs VD Camilla Sehlin (längst till höger) var en av många "workshoppare".

Genom att delta i denna serie seminarier och workshops bidrar du till att skapa en stadskärna som är attraktiv för besökare, tillgänglig för alla och ekonomiskt hållbar för näringslivet. Kommande workshops:

  • 17/9, Ebeneser, kl 08. Tema: Den tredje platsen ”platsen mellan jobb och hem”. Kan en av vinsterna med den tredje platsen bli att minska ensamheten? Hur kan kollektivtrafiken vara bidragande här?
  • 14/10,Vetenskapens hus, kl 08. Tema: Svensk Handel. En spaning centralt. Vad händer i Sverige vad händer centrumhandeln?Vi kopplar upp oss mot Svensk handel och får en föreläsning. Kan vi applicera det vi lärt oss mot Luleå?
  • 18/11 Vetenskapens hus, kl 08. Tema: Tillgänglighet (fysisk och digital tillgänglighet) och transport. Vad kan vi lära av andra städer?

DELA VIA SOCIALA MEDIER

Text och bild Alexandra Nyman

Logotyp