Kan vara svårt att ta första steget
I nuläget erbjuder familjerådgivningen samtal enskilt eller mellan fler parter, både digitalt och genom fysiska besök. Men ibland kan det vara svårt att ta det där första steget på egen hand eller med sin partner. Vill man först ha mer information kan en workshop och kurs vara ett bra alternativ. Det finns goda erfarenheter av insatser på gruppnivå med vissa fördelar som inte nås i enskilda samtal.
— Vi tänker oss att det också kommer finnas möjlighet att delta anonymt eller i sluten grupp. För många kan det kännas ovant att träffas i grupp där relationer är i fokus så det är viktigt med valmöjlighet, säger Elin Forsman.
Svara gärna på enkätundersökningen
Just nu pågår en undersökning för att se vilket intresse som finns för workshops, kurser eller annan gruppverksamhet kring olika teman.
Oavsett om du är singel eller i relation går det bra att svara och dina svar hanteras anonymt.