Moon Camp Challenge handlar om att elever på ett pedagogiskt och kreativt sätt ska redovisa hur de har arbetat med att bygga en forskningsbas på månen där man ska kunna bo under en längre tid. Hedskolan och eleverna Jesper Forsgren, Nils Sundén och Lucas Müller (på bild) tävlar med sitt bidrag Titan station III.
Eleverna har ställts inför frågor som: Finns det några resurser på månen som vi kan använda? Vad kan man ta med sig? Hur skapar man ett självförsörjande hushåll på månen?
Total deltar omkring 850 elever från hela världen och av de 294 projekten har tio valts ut som finalister i den kategori som Hedskolan tävlar i.
Det utses en etta, tvåa och trea bland de europeiska lagen. Alla lag som kommer på vinstpallen vinner en 3D-skrivare till laget och en till skolan. Vinnarna får även ett webbinarium med en av ESA:s astronauter och lite annat smått och gott från ESA.
– Nu blir det en spännande väntan till mitten av maj när vinnarna ska utses, säger Anette Nilsen.