Vi har ett gemensamt ansvar
Alla som äger en fastighet har ett ansvar och en skyldighet att hindra spridningen av de invasiva främmande arterna. Har du någon av arterna på din mark är du skyldig att ta bort dem på ett sådant sätt att de inte kan spridas vidare.
Släng växtdelarna på ÅVC
De växtdelar du klipper av eller gräver upp ska stoppas i plastsäckar som försluts ordentligt. De ska därefter läggas i de kärl som LUMIRE har uppställda på återvinningscentralerna från början på maj.
Det är viktigt att inte frakta och slänga invasiva arter utan att ha förslutit säcken ordentligt. Frön och växtdelar kan annars lätt spridas.
I Luleå kommun finns ÅVC -återvinningscentraler i Luleå centrum (Risslan), Sunderbyn, Råneå och Antnäs.
Rapportera om du ser någon invasiv växt
Det är Länsstyrelsen som har ett samordnande ansvar i länet. Kunskap om var arterna finns är grunden för arbetet med att bekämpa invasiva främmande arter. Det är därför mycket viktigt att fynd rapporteras in till Artdatabanken.