Det glittrar och glimmar i de fem bussarna som i år har fått en jul-makeover. Runt om i bussarna hänger rosetter, julkulor, tomtar och glitter. Julpyntade bussar var något som testades redan förra året och då blev en succé. Antalet julpyntade bussar blev fler i år, förra året var det tre men nu har man utökat till fem.
– Pyntet var otroligt uppskattat av både förare och resenärer. Alla ville förare ville köra julbussen, säger Anna Kowal, marknadschef på LLT.
Initiativet för att ge resenärerna lite julglädje har uppmärksammats både av resenärer och större medier. Kuriren, TV4 och Mix Megapol med Lotta Bromé har alla gjort intervjuer.
– Det är roligt att med enkla medel kunna bidra till något positivt. På Facebook har vi fått många fina kommentarer. Man förväntar sig kanske inte utsmyckning på en buss så därför kan det vara kul att överraska, säger Anna Kowal, marknadschef på LLT.