Året är 2005 och det är en vårdag i april. Byggnationen med det som ska komma att bli Kulturens hus har startat med ett ceremoniellt första spadtag. Tirsén och Aili arkitekter har sedan tidigare vunnit en arkitekttävling som innebär att deras förslag ”Lady in Red” ska bli verklighet efter att totalt 61 arkitektkontor anmält intresse för tävlingen och nio skickat in slutgiltiga förslag.
Juryn, som dels bestod av chefer från byggnads-, nöjes- och kultursektorn i Luleå kommun, sökte då ett förslag och en utformning med högfunktionella, estetiska och ekonomiska kvaliteter samt som skulle förhålla sig till omgivningen och bli en symbolbyggnad i Luleå. ”Lady in Red” ansågs göra detta bäst, därefter bidraget ”Hitom Himlen” och sedan ”Händelser vid vatten”.
Färger som knyter samman
Vad var då tanken med ”Lady in red”? Börjar vi med fasaden, så valde arkitekterna att ha rött som dominerande färg. Valet av rödfärg föll på klassiska Falu rödfärg, invändigt som utvändigt, och sågs som passande då det knyter ihop Norra hamn med de närliggande magasinen vid vattnet och gör sig bra mot snön och kvällssolen.
Svarta skifferplattorna, vilket du bland annat ser vid ingången till Kulturens hus, valdes för att ge tyngd och kontrast till röda träet och glaset. I övrigt så valdes en ”försiktigt” färgsättning då intentionen var att det ska hålla länge och inte vara känsligt för trender.