Hon var tidigt ute med att införa gå-möten i arbetslivet. I stället för att sitta still i ett mötesrum är det idag en självklarhet att ta med kunder och samarbetspartners på en rejäl bensträckare. Går de inte bredvid henne så är de med i telefonen. Resultatet? Mer engagerade samtal och effektivare beslut!
– När jag föreslår gå-möten tycker de flesta att det är en bra idé. Jag har gått i ösregn och snöstorm. Det är som om tankarna flödar bättre när kroppen är i rörelse. Det blir ofta mer konstruktiva och kreativa samtal. De jag coachar tycker många gånger att det är lättare att öppna upp om svåra saker under en promenad sida vid sida än mittemot varandra vid ett mötesbord.
Annika Klefsjö börjar de flesta av veckans dagar med en promenad som sträcker sig över minst en mil. Om det inte är möjligt, på grund av jobb och resor, så tar hon i stället en lunch- eller kvällspromenad.
– Jag packar alltid med mig träningskläder och sköna promenadskor när jag åker på tjänsteresa. Min dagliga promenad vill jag inte missa. Det är den som är min motion.
Annika Klefsjö kallar sina promenadmöten för ”walk and talk”. Lika uppskattade är timmarna med ”walk and think”.
– Jag tänker klarare när jag går och reflekterar över vad jag är nöjd med under pågående projekt, vad som gick mindre bra och vad jag kan förändra. Det är meditativt att gå i sitt eget sällskap. Sedan är det ju världens enklaste motionsform, det är bara att ta steget utanför dörren, säger Annika.
En viktig extrabonus
Frisk luft och en skön stund i naturen är en viktig extrabonus. Med stans parker, lummiga skogspartier och vackra strandpromenader som kontor har Annika Klefsjö hittat ett sätt att förena nytta med njutning.
– Jag väljer gärna att gå vid vatten eller i skogen. Behöver jag anteckna något stannar jag bara upp en stund och skriver ner det i mobilen. Jag stannar också om jag vill fota något vackert längs vägen.
Att få in så mycket vardagsmotion har gjort stor skillnad för hennes välbefinnande. Har hon riktigt gott om tid går hon mer än gärna broarna runt, en tur som tar 3-4 timmar.
– När jag skulle bestiga Kebnekaise förra sommaren hade jag extra många mil i benen för att klara bestigningen. Då blev det många rundor runt broarna. Och ja, jag kom ända upp till toppen!