Biblioteket kommer till en början ha tillfällig ventilation, eftersom hela ventilationen i skolbyggnaden sedan måste bytas ut.
– Vi kommer måsta stänga igen i ett par veckor när all ventilation i hela skolbyggnaden ska bytas ut. Men det vet vi inte när det kommer ske ännu, så vi smygöppnar med tillfällig ventilation så länge, säger Katarina Gulliksson, enhetsansvarig Kvinnobiblioteket Björkskatan
Just den tillfälliga ventilationen, som du ser på bilden till höger, har faktiskt blivit föremål för en tävling på Björks bibliotek.
– Den ser ut som en robot från tv-serien Labyrint så därför vill vi ha en namngivningstävling! Alla som vill vara med är välkomna in till oss med ett förslag, säger Katarina Gulliksson.
Redan första dagen hade en förskolegrupp och flera stammisar kommit till bibblo för att tävla, fika och självklart låna några av de 12 000 nyrengjorda böckerna.
En rejäl invigning planeras så småningom, när den fasta ventilationen är på plats.