Ett bra bemötande
I utbildningen får vikarien se glimtar av hur en arbetsdag kan se ut, till exempel hur en utevistelse kan gå till eller vad de ska tänka på vid hämtning och lämning av barnet.
– Jag upplever att vikarierna är intresserade och mer införstådda, de hälsar på både vuxna och barn vid hämtning och lämning vilket är viktigt för ett bra bemötande, säger Gunilla Johansson som är förskollärare vid Uddens förskola och brukar vara den som tar emot korttidsvikarier hos dem.
Introduktion på plats
Efter att korttidsvikarierna har genomgått introduktionsutbildningen får de ett intyg och kan därefter börja att arbeta. Beroende på vilken bakgrund vikarien har så kan erfarenhet av att arbeta inom barnomsorgen skilja sig åt.
– Självklart behöver vi i verksamheten även introducera vikarien på plats på det sätt att vi berättar om våra rutiner, visa runt dem i huset och berätta hur en dag kan se ut. Vi inom verksamheten har också ett ansvar att ta emot vikarierna på ett bra sätt, säger Gunilla Johansson.