Vårens näst sista Frukost med näringslivet hade temat inkludering och innanförskap som affärsstrategi. Sara Json Lindmark, chef för Luleå Science Park, inledde.
– Vi kommer inte lyckas med våra framtida utmaningar om vi inte jobbar med de här frågorna.
Morgonens moderator Malin Winberg välkomnade allra först Carina Sammeli (S), kommunstyrelsens ordförande kring aktuella händelser.
– SKR:s Insikt är en servicemätning av kommunernas myndighetsutövning en gång per år. I första hand mäts servicen för gruppen företagare. Jag är glad att Luleå kommun klättrar oh förbättrar positionerna. Det har varit prioriterat av alla politiska färger att förbättra servicen mot Luleås företagare. Den största resan har gjorts av vår bygglovsenhet, jag är stolt över den i dag. På kommunens hemsida finns en nyhet där du kan läsa mer. Nu väntar vi på Svenskt näringslivs mätning som kommer i maj.
– Dagens tema är livsviktigt, vi är dåliga på inkludering. Vi kan bara se oss om i detta rum just nu. Vi ser ganska likadana ut, ganska många av oss är i samma ålder, födda i Sverige. Vi är ett ganska trångt samhälle, i Stockholm är det en helt annan bild. Jag träffar ganska många utlandsfödda kvinnor med utbildning som meddelar att de inte kallas till anställningsintervjuer i Luleå, inte heller till Luleå kommun. Acceptansen för att man inte kan svenska är extremt låg, det ser vi nu när Northvolt varslar och när vi försöker matcha mot arbetsplatser i Luleå. Få arbetsplatser i Luleå har engelska som jobbspråk.
– Vi får en äldre befolkning och vi behöver därför öppna upp Luleå för människor som inte bor här och inte är inom normen. Mina tips är anställ bjud in, våga göra affärer med dem som ser annorlunda ut än du själv. Mångfald, kunskap, kön – företag som har mångfald är mer lönsamma. Chefer behöver tänka om här.
I USA är inkludering en het fråga fortsatte Malin Winblad. Vad kan du berätta om det?
Carina Sammeli:
– Förra företagsfrukosten i mars var jag inte här utan på George Washington University där jag skulle prata om hållbarhet. Det pågår en hetsjakt på det som är icke värdeskapande i USA just nu, exempelvis hållbarhetsfrågor. Jag tycker mänskliga rättigheter är viktigt, det är inget ludd, det tillför något. Och vi vet att företagare och universitet som rekryterar människor med olika bakgrunder har bättre forskningsresultat och lönsamhet än de som inte gör det.