Initiativet till denna dag växte fram genom att Lulebos VD, Erik Öhrling tog kontakt med Arbetsmarknadsavdelningen med en idé. Som bostadsbolag vill de ta ett större socialt ansvar i bostadsområden i Luleå, där möjlighet till arbete och sysselsättning är en av flera viktiga pusselbitar. Framför allt för de människor som står långt från arbetsmarknaden.
– Från Lulebos sida är det egentligen ganska enkelt, vi är fastighetsägare som har väldigt många hyresrätter där det bor folk. Och ju bättre folk mår i våra hyresrätter, desto bättre mår våra hyresrätter och stadsdelar. Det här är ett försök att satsa ytterligare på denna stadsdel och verkligen boosta den genom att kunna erbjuda jobb i närområdet, berättar Erik Öhrling.
– Det är ett framsynt initiativ av Lulebo som ligger helt rätt i tiden. Vi på Arbetsmarknadsförvaltningen har lång erfarenhet att hjälpa människor i arbete och tillsammans med Arbetsförmedlingen så landade vi i detta koncept, säger Magnus Johansson, avdelningschef för Arbetsmarknad och integration på Luleå kommun.